Druhy izolačního materiálu a jejich přednosti
Při zateplování domu hraje výběr správného izolantu klíčovou roli. Právě na něm totiž závisí výše úspor za vytápění i chlazení, stejně jako míra účinnosti a životnost celého zateplení.
Jak už to tak v životě bývá, neexistuje ani zde univerzální správná volba. Při výběru izolace by se mělo vždy přihlížet k individuálním okolnostem, dispozicím a vlastnostem konkrétní stavby. Co vše tedy vzít během výběru izolace v potaz?
- Potřebná tloušťka izolantu – tloušťka izolace v důsledku ovlivní i celkové rozměry stavby – s tím je třeba počítat. U některých staveb lze bez problémů použít izolant o síle 20 cm i více, jinde tolik prostoru k dispozici není. Čím užší vrstva, tím efektivnější izolant by se měl použít.
- Váha – finální vrstva izolace bude také něco vážit. To je potřeba vzít v úvahu hlavně u starších staveb a nosnosti jejich konstrukce.
- Životnost – izolační materiál musí zvládnout vydržet výkyvy teplot, mráz, působení slunečních paprsků, déšť i další rozmary počasí.
- Cena – nedá se nic dělat, ale finanční rozpočet projektu bude vždycky hrát důležitou roli.
- V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu stále přísnější normy na zvukovou izolaci a samozřejmě také požární odolnost daného materiálu.
Od přírodních materiálů po moderní technologie
Lidé se snažili své příbytky zateplit a utěsnit již odedávna. Dříve k tomu používali třeba jíl, mech nebo slámu, později s nástupem moderních technologií pak postupně přicházely nové materiály, jejichž vlastnosti přesně odpovídají účelu využití. Z jakých materiálů tedy můžete vybírat dnes?
Sláma
Sláma se dnes jako izolant používá především u tzv. ekologických staveb. Její požární odolnost lze zvýšit spojením s hliněnou omítkou, problémem však zůstává špatná odolnost vůči vlhkosti.
Celulóza
Celulóza se jako izolant používá v pasivních domech a dřevostavbách. Někdy se pro ni používá také termín foukaná izolace.
Konopí
Izolace, vyrobené z vláken technického konopí se používají nejčastěji pro izolaci podkrovních prostor, jelikož zabraňují přehřívání. Stinnou stránku konopných izolantů představuje jejich nízká požární odolnost a vyšší cena.
Minerální vlna
Izolace z minerální vlny je ekologicky šetrná varianta tepelného izolantu s dobrou paropropustností a vysokou požární odolností. Její nespornou výhodou je i schopnost izolovat hluk.
Pěnové izolace
Mezi pěnové izolace řadíme polystyreny, polyuretany a polyisokyanuráty (tzv. PIR pěny). Z polystyrenů je nejznámější a nejpoužívanější expandovaný polystyren (EPS) a extrudovaný polystyren (XPS). Z polyuretanů se nejčastěji setkáme patrně s polyuretanovou pěnou (PUR). O všech výše uvedených materiálech se dá souhrnně říci, že vynikají nízkou hmotností, nízkou nasákavostí a dobrými mechanickými vlastnostmi.
Pokud i vy potřebujete nechat zateplit váš dům, neváhejte a kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme a vybereme ten nejvhodnější izolant právě pro váš projekt.